Spajanie metali nowoczesnymi klejami

Przemysł chemiczny proponuje coraz to nowe rozwiązania, pozwalające na odejście od niebezpiecznych (np. luty z ołowiem) lub skomplikowanych (np. wiele metod spawania) metod łączenia metali. Warto zapoznać się z niektórymi propozycjami, takimi jak innowacyjne kleje do metali.

Żywice i metakryl

Jeden z producentów oferuje klej dwuskładnikowy dedykowany dla łączenia aluminium (np. ram okien) oraz paneli wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP – glass reinforced panel). Tego typu kleje, sprzedawane w poręcznych aplikatorach – “strzykawkach”, sprawdzają się zwłaszcza gdy trzeba dokonać naprawy powierzchni zniszczonej, chropowatej lub z rysami i wgłębieniami (np. wskutek korozji). Masa żywiczna wypełnia szczeliny i porowatości, tworząc jednolite połączenie, nadające się do polerowania i malowania.
Interesującym rozwiązaniem są też kleje metakrylowe. Łączą większość metali oraz tworzyw sztucznych (stal chromowana, powłoki galwaniczne oraz cynkowane, aluminium,  akryl, poliester i inne). Zaletą, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, jest potrzeba jedynie podstawowego oczyszczenia podłoża. Cechują się lepszą niż kleje epoksydowe i poliuretanowe absorpcją uderzeń oraz mają wysoką odporność na temperaturę (dla jednego z produktów: –40°C do 120°C). Dla zastosowań w rzemiośle artystycznym i naprawach drobnych części ważne jest, że metakrylowe kleje do metalu łączą mosiądz, miedź i inne metale nieżelazne.
Sprytne klejenie
Przy łączeniu elementów metalowych za pomocą klejów pamiętajmy o przemyślanym zaprojektowaniu połączenia. Sklejone miejsca są odporne przede wszystkim na obciążenia ścinające, stąd połączenie zaprojektujmy tak, by przede wszystkim działały na niego właśnie siły ścinające (np. połączenie na zakładkę). W miarę możliwości powierzchnie metalu zszorstkujmy, zwłaszcza jeśli stosujemy klej epoksydowy. Nabywając kleje dwuskładnikowe, decydujmy się na te z aplikatorem (właściwe dozowanie żywicy i utwardzacza) lub kleje, które po zmieszaniu składników zmianą koloru sygnalizują gotowość do nałożenia. Ułatwi to pracę i zapewni oszczędność materiału.